Akira Nishizawa – Élet II. (1981)
(1946, Nagano (Japán) – )
Nishizawa Akira japán szobrászr akinek a dédapja még szamuráj volt, a Tokió közelében lévő Chibából telepedett le Budapesten. Japánban 1973-tól 1978-ig szinte minden évben bemutathatta műveit egy-egy neves kiállításon, az 1978-as a Kyoikucho Chibasi Kiállításon pedig díjat is nyert.
Európában és Magyarországon többnyire szimpóziumok vendégeként készített szobrokat: 1981-ben a nagyatádi Nemzetközi Faszobrász Alkotótelep, 1984-ben a hajósi, 1985-ben a kölesdi faszobrász szimpózium és a „Virágot Kölesdnek” kiállítás, 1988-ban a salgótarjáni szabadtéri szimpózium vendége. 1989-ben a szardíniai Budduso nemzetközi szobrász alkotótáborához és kiállításához csatlakozott. A szimpóziumokon készített alkotásait aztán annak a településnek ajándékozta, ahol az készült.
A magyar közönség is igen gyakran találkozhatott nevével a hazai kiállításokon: 1986-ban Budapesten a Halászbástya kiállítás, a Hilton Hotelbeli „Művészet ma” és a „Karancs Ma” kiállítás vendége volt, és alkotott a Fiatal Művészek Klubjában is. 1987-ben az Óbudai Galéria „Művészet ma” kiállítója volt, 1988-ban a Magyar Science Fiction Társasággal együttműködve állított ki, illetve kiállítása nyílt a Kongresszusi Központban és a Boglárlellei Művelődési Központban is. 1989-ben kiállítása nyílt a Fiatal Művészek Klubja rendezésében a „Fás körben”, a Duna Galériában. Ugyanebben az évben a Japán Művészeti Hetek keretében közösen állított ki Mitsui Sen alkotóval a budapesti Várszínházban, illetve részt vett az Eurocon Science Fiction Kiállításon az olaszországi San Marino városában. Még ebben az évben visszatért hazánkba is: kiállítása nyílt Nagyatádon és a Gödöllői Művelődési Központban. 1994-ben Győrött a Vár Art Galériában, 1997-ben a japán Chiba-kenben, 1998-ban Abu Dhabiban nyílt kiállítása. 2000-ben különleges kiállítása nyílt Szombathelyen a Művészeti Múzeumban „Napfogyatkozás, a Nap napja” címmel, a hazánkban legutóbb látható teljes napfogyatkozáshoz kötődően. 2001-ben és 2003-ban a budapesti Gerbeaud Ház ablakain megjelenített Adventi Naptárban mutatkozott be alkotásával. A különleges karácsonyi kezdeményezés lényege, hogy a neves cukrászda épületének 24 ablakában 24 kortárs alkotást mutattak be zenei és fényjáték kíséretében: a karácsonyhoz közeledve minden nap egy-egy új művet felfedve. 2009-ben a Vigadó Irodaházban, a Vörösmarty téren életmű kiállítása nyílt, 2010-ben pedig a Kare Galériában voltak megtekinthetőek alkotásai.




